Okulary progresywne pozwalają widzieć wyraźnie obiekty położone w różnych odległościach od obserwatora.
Klasyczne okulary jednoogniskowe są przeznaczone albo do patrzenia daleko (ponad 6 metrów), albo blisko (25-40 cm), ewentualnie na wybraną, dogodną dla użytkownika odległość. Wszystko, co znajduje się dalej lub bliżej – będzie widziane nieostro.
Okulary progresywne rozwiązują ten problem, dzięki odpowiedniej konstrukcji soczewek okularowych. W górnej części soczewki znajduje się obszar do obserwacji przedmiotów odległych, w dolnej – obszar odpowiadający mocy okularów do czytania, a w części środkowej następuje płynny wzrost mocy soczewki, co umożliwia ostre widzenie przedmiotów w odległościach od 60 cm do 4-5 metrów.
Dzięki temu nie musimy już szukać okularów do czytania, gdy chcemy odczytać SMSa lub sprawdzić ustawienia nawigacji w samochodzie. Okulary progresywne to odpowiedź na potrzebę komfortowego widzenia na każdą odległość dla osób, u których akomodacja nie jest już tak skuteczna, jak niegdyś. Okulary progresywne – to powrót do młodości.
Praca w biurze, warsztacie czy w pracowni komputerowej często wymaga przenoszenia wzroku na różne odległości – książkę, dokument, ekran monitora komputerowego, czasem potrzeba zobaczyć obiekty z 2-4 metrów; w tej sytuacji rozwiązaniem są soczewki do pracy biurowej, oparte na podobnej zasadzie co soczewki progresywne, pozbawione jednak obszaru do obserwacji dali (ponad 6 metrów). Dzięki temu poszerzono obszary do obserwacji odległości pośrednich i bliży, czyniąc pracę wzrokową na dystansie 25 cm – 4 metry wygodną i możliwą dla presbiopów bez ograniczeń.