Dzięki wieloletniej edukacji w zakresie szkodliwości promieni UV na skórę zdajemy sobie sprawę z konieczności stosowania kremów z filtrami; nieco gorzej jest ze świadomością zagrożenia, jakie ultrafiolet wywołuje dla naszego wzroku.
Promieniowanie UV może wywołać zmiany na rogówce (skrzydlik https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzydlik), a także przyspieszyć rozwój zaćmy w soczewce oka. Co niezwykle ważne, decydujące znaczenie ma poziom światła UV pochłoniętego w pierwszych 10-12 latach życia.
Aby skutecznie ochronić wzrok swój i dzieci, należy nosić atestowane okulary przeciwsłoneczne, których właściwości ochronne są potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Symbol „UV 400” informuje, że wraz z blokadą ultrafioletu odcięty zostaje też niewielki fragment światła widzialnego, by ochrona była na maksymalnym poziomie.
Okulary przeciwsłoneczne mogą – ale nie muszą – być wyposażone w filtr polaryzacyjny. Blokuje on oślepiające odblaski od powierzchni (droga, lód, śnieg, woda) i obiektów (karoserie, szyby, okna), co wpływa na zwiększone bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.